OVH Community, your new community space.

Co nového v září 2011


oles@ovh.net
09-07-2011, 10:02 AM
Co nového v září 2011

Dobrý den,

ptáte se, co je nového u OVH? Makáme. V příštích dnech se těšíme na ukončení některých fází vývoje nových služeb. To bude příležitost k tomu, abychom učinili několik oficiálních prohlášení a získali zpětnou vazbu.

Jinak:
- OVH M@g č. 2 (Pozn. překl.: francouzsky v tištěné a anglicky v elektronické podobě) prochází interními korekturami. Nakonec jsme se zastavili na 200 stranách, stejně jako u čísla 1. Dokončení se chystá na konec měsíce.

- Zaplňování nejnovějšího datacentra (RBX4) jde rychleji, než se očekávalo. Zjišťujeme tedy, jak tento nárůst zvládat, abychom se na konci roku neocitli bez místa pro nové servery. Máme několik řešení, která postupně zvažujeme. Hlavně jde o inovace a technologicky průlomová řešení. Cílem je umístit do RBX4 35 000 až 45 000, 60 000 nebo 75 000 serverů. Uvidíme jak to půjde. V nejhorším případě postavíme RBX5.

- K vytvoření páteře do USA a Asie jsme objednali větší množství nových routerů. Trvalo věčnost, než k nám nové vybavení dorazilo, ale včera dorazily poslední kusy z objednávky. Můžeme tedy dokončit konfiguraci a příští týden to spustit. Dovolí nám to instalovat nové peeringové body v USA a Asii, dva nové tranzitní body (Level3 a NTT) a posílit kapacitu naší sítě o cca 250 Gbps. Jde to podle plánu - před koncem roku 2012 dosáhneme vůči Internetu přenosové kapacity > 1 Tbps.

- Zítra večer dokončíme páteř NRA do Lille. Na několik minut dojde k přerušení služeb, budeme muset odpojit staré vedení a vše převést na nové.

- V Lille je momentálně každý DSLAM napojen na 2 x 1 Gbps switch přímo v NRA. Switch je smyčkou napojen 10 Gbps na další switch na jiné NRA. Takový typ páteře je vhodný pro ADSL, ale s příchodem VDSL2, tedy 100 Mbps pro každého účastníka, jsme hledali lepší řešení. A našli jsme lepší i levnější. Takže DSLAM jsou (stále) připojené na X x 1 Gbps (kde X = 2|4|8), ale přímo na 2 páteřní routery. Více switchů v NRA. Každý 1 Gbps je do sítě transportován smyčkou.

- Začneme velké práce na páteři v Paříži. Cílem je ukončit POP na TH1 přesunout vše na TH2. Během pár dní provedeme migraci Infinera, zajišťující 2 linky Paříž/Roubaix a Paříž/Frankfurt. Zapojíme dva nové routery Cisco ASR 9010: jeden na TH2 a jeden na GSW. Zcentralizují veškerý stávající traffic (hosting) i budoucí (NRA). Vcelku zprovozníme 1,2 Tbps do Paříže a začneme řešit Lyon, Bordeaux a Marseille (na trase Paříž/Lyon už máme víc než 250 Gbps).

- Spouštíme site ve Štrasburku, linku Paříž/Frankfurt propojíme přes Infinera se Štrasburkem. Tak dosáhneme 400 Gbps do Paříže i do Frankfurtu a budeme moci přímo do Štrasburku napojit Curych i Miláno. Servery a Cloud to budou mít daleko blíž do Paříže, Frankfurtu, Prahy, Varšavy, Curychu, Milána a Vídně. Latenci do těchto měst, a tedy i zemí, rozdělíme dvěma nebo třemi. Navíc navrhneme PRA (plán obnovy po havárii) založený na dvou různých sitech vzdálených více než 300 km.

- Před několika týdny jsme oslavili 100 000 serverů. Zrušili jsme instalační poplatky u většiny služeb OVH a zaznamenali výrazný nárůst útoků (spam, skenování, atd.). Proto jsme změnili interní procedury a už měsíc to děláme tak, že server odpojujeme již po druhém útoku do 30 dnů. Normální počet útoků byl 3 až 4 týdně, pak se zvýšil na 5 až 8 denně. Nyní se to ustálilo na 5 - 6 týdně. Jsme trochu přísnější a ono to funguje. Navíc se nám (stále) daří udržovat výši instalačních poplatků na nule.

- Již několik měsíců pracujeme na spuštění našich služeb v Severní Americe. Jelikož jde o velké území, je nám jasné, že budeme potřebovat více datacenter. Nechceme jít ale cestou rychlé výstavby za cenu zdražení služeb. Budeme postupovat pomaleji, ale tak, abychom od prvního dne byli ziskový. Stále si myslíme, že na trhu je místo pro ty, kteří vědí, co dělají a jsou dvakrát až pětkrát levnější než konkurence a neúčtují šířku pásma. Navíc nám to dovolí investovat zpět do infrastruktury.

Kde vybudovat datacentra? Zdá se, že zůstaneme na severu, u hranic USA s Kanadou. Je tam levnější elektřina (z přehrad - zelená a tedy levná) a málo zemětřesení a tornád. Také chlazení vyjde levněji díky klimatu. Z hlediska latence sítě to vypadá na vytvoření čtyř až pěti zón, 15 - 20 ms od sebe. Tedy ano, půjde o více datacenter. V úvahu připadají místa jako Albany (New York),
Montreal (Canada), Detroit (Michigan), Chicago (Illinois), Seattle, (Washington) nebo Portland (Oregon). Hledáme dál. Pokud máte nápad, dejte nám vědět.

A teď do práce.


S pozdravem


Octave