OVH Community, your new community space.

ALFA TEST v Americe


oles@ovh.net
03-26-2012, 01:54 PM
Dobrý den

S potěšením Vám chceme oznámit spuštění Alfa testu našeho nového datacentra, které není ani ve Francii, ani v Evropě, ale v Severní Americe.

Jsme na východním pobřeží Kanady, v malém městě Beauharnois v Quebeku. A proč tzovna tady? Kopili jsme zde starou budovu vyrobenou z hliníku firmou Rio Tinto Alcan. Mluvíme zde o zhruba 60 000 m2 pozemků s vlastním napájením a dvěma zdroji elektřiny o 120 000 V. Každý zdroj je schpný dodávat až 120 MVA.
Jeden zdroj jde přímo z vodní přehrady v Beauharnois, která je 300 metrů od budovy. Jde o 4. nejvetší vodní elektrárnu v Quebecku, která je schopná výkonu až 2 000 MVA. Další zdroj elektřiny je jeden z přívodů, kterým se exportuje elektřina do USA. Tím je zaručena stabilita a dostatek energie...

Mluvíme-li zde o vodní elektrárně, tak to především znamená, že 100% naší spotřeby energie v Beauharnois DC bude "zelené" (ekologické) a bude pocházet vždy z vodních elektráren v Quebecku.

Jde o společnost Hydro Quebec, která nám bude prodávat elektřinu.
Tento zdroj energie bude částečně napájet datacentra, která potřebují elektřinu 24 hodin denně. Další zdroj energie, který je také použitelný v datacentrech je ... JADERNÝ, ale to je jiná debata. Každopádně je zelená energie z přehrady levnější, nežli ta jaderná.

Naše datacentrum je v Quebecku a proto mimo USA. To je neobvyklá strategie pro útok na americký trh, co? Ne až tak moc... Naše datacentrum je pouhých 8 ms od New Yorku a 19ms od Chicaga. Máme tedy velmi výhodnou pozici pro poskytování dedikovaných serverů a cloud computingu pro 25-30% populace USA. Severní Amerika má rozlohu 70x35 ms. Ve zkratce jde tedy o tak rozlehlou oblast, že je potřeba alespoň 3 velkých datacenter pro pokrytí celé populace. V současnosti jsme ve fázi A, která pokrývá východní pobřeží. Později máme v úmyslu provést to samé pro západní a konečně i pro centrální část USA. Vše záležní na tom, zda to ještě bude v IPv4...

Na projektu U.S. jsme pracovali 2 roky. Nejprve jsme přemýšleli o Filadelfii či Bostnu, ale nakonec jsme změnili názor. Studovali jsme umístění, které by bylo kompatibilní s naší technologií RBX4 a to vyžaduje určitou teplotu a vlhkost vzduchu. Bez možných přírodních pohrom jako například zemětřesení či tornáda.

Když jsme byly poprvé v Quebecku abychom se podívali na konkrétní místo, bylo to v červnu 2011 a měli jsme dojem, že to ani zde nebude pro datacentrum vhodné umístění: v Quebecu je příliš studená zima. Nekecám... je zde až -40 °C!
Naše současná datacentra pracují velmi dobře v teplotách okolo 35-45 °C, ale nikoli ve velmi nízkých teplotách.

Když jsme ale viděli budovu RTA, prostě jsme užasli, protože během několika minut jsme zjistili co nám chybělo pro export naší technologie do zemí s chladnějším počasím. Ovšem, budova byla původně určena pro tavení a odlévání hliníku. Tvar budovy využívá přírodní ventilace: vzduh mezi dvěma stranami slévárny pro odvětrání horkého vzduchu z prostředku střechy. Prostě stejné jako naše RBX4. Takže jsme dostali nápad umístit RBX4 přímo doprostřed budovy RTA, abychom mohli využít dvojité cirkulace. Něco jako dvojitá stěna. No a zima? Můžeme si přeci předehřívat studenou vodu pomocí tepla ze serverů.

Tvar budovy a rozvodny postačoval k nákupu pozemku a zřízení OVH v Quebecu. Vybrali jsme Beauharnois pro datacentrum a Montrealu na podporu a kanceláře správce systému. Od října jsem pracoval přímo na místě. V polovině prosince jsme dokončili nákup pozemků a od poloviny ledna jsme pracovali na náboru inženýrů v Montrealu. Tým roste každé pondělí.

Je třeba udělat ještě mnoho, než bude infrastruktura dostatečně stabilní pro koupi. Věřím, že na začátku srpna už to bude možné. Mezitím potřebujeme udělat plno práce a potřebujeme plno názorů (včetně těch Vašich), abychom zjistili to, co z našeho úhlu pohledu vidět nejde. Proto jsme navrhli provést ALFA a BETA testování.

ALFA test začne již zítra. Jestliže máte dedikovaný server OVH a chtěli byste rozšířit svoji působnosti i na americký trh, OVH Vám tímto nabízí dedikovaný server na 2-4 měsíce zdarma. Cílem této fáze je dobře nastavit síť a optimalizovat směrování. Ve skutečnosti, jsme paralelně k datacentru také začali zařizovat obrovskou síť napříč celou Amerikou, která vede přes všechna velká města v USA a Kanadě. Tato nová síť je napojena na US network v Evropě a tak z toho budou profitovat obě dvě sítě. Ale je zde pochopitelně i optimalizace: namísto cesty Quebec by mohli jít pakety přímo do USA.
Musíme prostě spustit naše testy a vyřešit případné problémy. Mezitím nemusíte váhat a můžete testovat na Vašich serverech. Máte zaručeno 100 Mb/s.

BETA test začne v květnu. V tu dobu už bude náš systém absolutně oddělen od Evropy. Objednávky, dodávky, fakturace, správa, e-maily a všechny další systémy musí fungovat anprosto izolovaně od Evropy. Výsledkem je, že si zákazníci budou moci objednat server a my je dodáme do 1 hodiny. Pokusíme se tedy uskutečnist v Americe to, co se nám v Evropě podařilo za několik let.

Během fáze ALFA a BETA provedeme 2 až 3 výpadky, které mohou trvat několik hodin. Jak bude popsáno, DC je ve výstavbě a budeme muset provádět až do srpna také jiné práce. Pak budeme moci poskytovat 100% SLA. Stručně řečeno, nedojde k naprostému zhroucení, může ale dojít k drobným pádům. Každopádně s tím musíme počítat a nepůjde o žádný skandál, jestliže nám nějaké servery na několik hodin vypadnou. Při výpadku je potřeba se podívat na informace ohledně očekávaného opravení. Jestliže si takovýto provoz nedokážete na svém serveru představit, pak se prosím testování neúčastněte. Jinak je potřeba počkat do srpna. Pak už budete moci proklínat každý ztracený paket.

Pokud máte zájem o testování, přihlašte se do mailing listu alpha-us@ml.ovh.net zasláním e-mailu na adresu alpha-us-subscribe@ml.ovh.net

Oficiální jazyk mailing listu je angličtina. Uvidíme, jak to bude v praxi.

Toto pondělí s Vámi budeme diskutovat a synchronizovat. Zítra v úterý dodáme stránky a zprovozníme jednoduchý proces pro ověření objednávky na dedikovaný server u OVH v Americe.

S pozdravem Octave