OVH Community, your new community space.

Malé zamyšlení


oles@ovh.net
10-18-2009, 01:18 PM
Jen zde dokončím tuto malou úvahu a závěr.

Shnutí na 4 řádky. Zaznamenali jsme dva velké pohyby: výrobci, kteří se již nemohou spoléhat pouze na prodej HW, nyní vidí jako řešení Cloud a nabízejí i služby mimo samotný prodej HW; vydavatelé software, kteří již nemohou jen spouštět/prodávat svůj software na lokálních stanicích, budou zároveň i spouštět a pronajímat svůj software na online platformách.

Co se týče HW, představujeme si Globální Řešení (Global Solution) s malým startem na http://www.ovh-gs.com. Cílem bylo testovat a zaměřit tento trh na velké projekty a společnosti, které potřebují spolupracovat se svými dodavateli. Dodavatelé pak potřebují lidi, kteří si potřesou rukama a promluví si. Několik dobrých podnětů nás vede k této myšlence a budeme ji testovat na novém HG 2010G. Pokud bude tento model fungovat, budeme směřovat ke kombinaci hardware - síť - podpora. Máme totiž dobré kontakty s velkými skupinami na severu (tak to vidím), ale rozdíly mezi našimi dvěma světy jsou příliš velké, než abychom mohli pracovat společně. Snažíme se představit nabídky, které mohou zpochybnit skutečnou funkci slabších metod. V tomto smyslu nyní pracujeme na ovh.biz, který by se měl stát platformou pro dovednosti, které nabízíte/používáte při tvorbě vašich projektů. Protože si myslíme, že jsou to právě dodavatelé softwaru, kteří se rozhodli hostovat svůj software na online platformách pro velké skupiny lidí. V budoucnu uvidíme, zda jde o interní či externí řešení, které musí být nasazeno.

Co se týče výroby software, tak zde vidím čtyři strategie:
- Výrobci software, kteří si koupili hosting pro kompletizaci svých služeb a nadále nabízejí svůj software. Jako například Adobe.
- Výrobci software, kteří si vytvořili hosting pro nabízení svých aplikací. Jako Microsoft.
- Hostingová společnost, která koupí výrobce softwaru, aby zlepšila svůj software.
- Hostingová společnost, která vytváří obchod na poli softwarové společnosti a nabízí tento software online a zdarma.

OVH nyní zvažuje čtyři strategie. Historicky, nabízíme webhosting, nejprve jsme museli vytvořit vlastní servery a naše vlastní data, centrum se sítí, která správně funguje. Pokud jde o software, je možné ho používat zdarma a pak jsme se začali pohybovat směrem k ziskovosti. Ale jaký je rozdíl mezi Exchange 2007 nebo RoundCube, webmail, nebo Atmail u OVH, nebo u jiného konkurenta? Stejně jako všechny ostatní služby, které dnes mohou být použity (zdarma nebo za poplatek)?
Musíme proto vytvořit aplikace Web 2.0 a nabídnout něco, co jinde neexistuje a co bude lépe sedět vašim potřebám. OVH je vskutku stejnou společností jako kterákoli jiná a naše potřeby nejsou o moc jiné nežli potřeby našich zákazníků ať už co se týče webu, e-mailů, telefonů či zakládání poboček po celé Evropě. Nadruhou stranu můžeme vylepšovat náš software díky zpětné vazbě od našich zákazníků. Prostě musíme dělat to, co jsme vždy dělali, ale musíme jít dál a hlouběji než v minulosti.

Probíhá interní PoC (náčrt) a zvažujeme vývoj. Účelem je připravit nástroje rychlého vývoje rozhraní člověk/počítač a nabídnout služby zrozené a vyvinuté naším týmem ve dvou směrech: online (zkompilované v rámci hostingu, pro IE/FF/chrome) a/nebo lokální (zkompilované pro Win/Mac/Lin). Webmail, blog, fórum, virtuální obchod, platební brána, fakturace, účetnictví jsou součástí projektu, který chceme vyvíjet interně a vám nabídnout (spolu se vším SW, který již nabízíme - atmail, roundcube, oscommerce atd.). Jde o to, nevyvíjet více než jednu verzi pro všechny OS.

Samozřejmě aniž bychom zapomínali, že OVH je primárně hostingovou společností. Proto bychom rádi již dnes nabídli větší hostingy. Libovolný framework, SW, aplikace - budou hostovány u OVH. Vždy levný hosting, v podobě "Balíčků", all-inclusive a ne jenom LAMP (php & mysql), ale také další SW/platformy. Probíhá již také další PoC, aby se rozhodlo o současných vývojových prostředích (placené nebo free) a abychom mohli nabídnout kompatibilitu (tak jako je Dreamveawer kompatibilní s OVH).

Takže tak. Jde o naši strategii pro rok 2010. Nastartovali jsme interní změny a reorganizace, abychom dokázali toto vše poskytnout i s malým týmem cca 220-230 lidí, mluvících 11 jazyky, ze 14 působišť.


S pozdravem

Octave

oles@ovh.net
10-07-2009, 10:58 PM
Ahoj!

Zhruba před jedním dvěma měsíci jsme spustili studii proveditelnosti nad několika tématy. Nastínili jsme naše nápady a od vás, zákazníků, dostali reakce.

Jsme VELMI překvapeni tím, co jsme se dozvěděli. Nějaký čas jsme vaše reakce zpracovávali a zapracovávali do budoucí strategie OVH a teď je ta pravá chvíle na rozjezd. Budeme se tím zabývat převážnou část roku 2010.

Jak bychom jednoduše vyjádřili shrnutí vašeho feedbacku?

Šlo by to ve dvou větách:

Včera to byl shareware. Zítra to budeme mít na všech webech.

Co to znamená? Tak třeba takhle: Posledních 10 let jste na svém PC používali program. Třeba na úpravu fotek. Photoshop. Když jste chtěli vytvořil fotogalerii, museli jste nainstalovat další program atd. Za těch 10 let se věci vyvinuly. Teď máte k dispozici weby, kde si vytvoříte fotogalerii a zanedlouho bude běžné ty fotky přímo na webu upravovat. Hm?

Ano, prakticky to tedy znamená, že PC se vyvine tak, že do něj nainstalujete jenom internetový prohlížeč. V tomto browseru (Firefox, IE, Safari, Chrome, Opera...) poběží všechny aplikace, software. A něco z toho jste již udělali, protože webové stránky JSOU software. Napsaný v jazyku jako je PHP, Perl, C, C++ nebo Java, JavaScript... Jde o něco jako HTML tag, který dělá to, co před časem prováděl samostatně nainstalovaný program na vašem PC. Vidíte okna, tlačítka, políčka... A jinak se na vašem PC nic neukládá, vše je uloženo na serverech v datacentrech.

Myslíme si, že to bude hlavní náplň roku 2010 a dalších let. V sázce je toho totiž hodně: browser se stává ekvivalentem operačního systému. Váš Firefox, běžící pod Windoze, Linuchem nebo Mackem, zobrazuje stejný software - váš website (nebo jiný SW). A tedy rozšiřujete působení svého SW nejen na Windows, Linux, Mac, ale na nové typy operačních systémů: Firefox, IE, Safari... Jde o novou spouštěcí platforumu pro veškerý myslitelný SW.

Doposud jsem neřekl nic zajímavého. Je to jen rychlé shrnutí toho, co se nám vyvíjí před očima. Akorát že OVH chce do tohoto procesu zasáhnout a stát se nepostradatelným prvkem - hráčem, chcete-li. Tento nový SW průmysl nám před očima začíná nabírat tvar. Úkolem OVH v následujících letech bude přizpůsobení se tomuto přirozenému vývoji uvnitř softwarového průmyslu.

Programy se možná budou vyvíjet stejně jako QT, C++ Builderu nebo VBScriptu - a možná ne, ale kompilují se v HTML/PHP/JavaScriptu a jsou/budou umístěny v obrovských datových centrech. A to je naše práce. Taky samozřejmě vznikne nový vývojový SW, který dovolí vývoj webu, ne, vlastně nového SW, během pár hodin a potom díky hostovacím firmám, jako je OVH, bude tento nový SW moci být využíván desítkami tisíc lidí.

Výzvou bude propojení vývojářů, kteří přirozeně opustí komerční model typu "jednorázový prodej SW, nová verze SW rovná se další jednorázový prodej SW" a začnou využívat nových obchodních modelů. Například modelu "SaaS" - což je přístup k SW na webu za daný poplatek. Výhodou je, že budete vždy pracovat s nejnovější verzí SW a pak se také budou lépe optimalizovat platby (mám-li na webu fotky, budu platit za GB prostoru, budu-li používat kancelářský SW, budu platit za čas...).

Rozsáhlá datová úložiště budou vyžadovat platbu za "pronájem" webových aplikací a zároveň se pro nové vývojáře bude muset zjednodušit fakturační systém... Naší prací bude pomáhat vývojářům s vývojem SW.

A to je princip, na kterém OVH sestavuje své nabídkové balíčky. Změnili jsme nabídku a pokračujeme ve změnách interní organizace, abychom vytvořili zdroje, které nabídnou rychlé beta frameworky. Cílem je poskytovat hosting všem druhům vývoje. S MMI si můžete dělat co chcete, nezávisle na typu vývoje, na jazyce, na kupci aplikace. OVH je známé LAMPem (PHP/MySQL), ale jsou zde další jazyky. Ruby? Java? Google Web Toolkit? jQuery? Modori? Dojo? Rico? Pyjamas? Chceme je podporovat všechny a tím podporovan novou generaci SW firem, které spoléhají na WEB (a ne na lokálně spouštěném shareware).


Neváhejte prosím komentovat...

A otázky posílejte sem: oles@ovh.net


S pozdravem

Octave