OVH Community, your new community space.

Operační systémy na serverech OVH


Jan Cehák
02-22-2012, 10:52 AM
V současnosti bohužel žádná možnost, jak volbu přidat není, ale připomínku předáme vývojářům a uvidíme, zda a kdy bude možné toto našim zákazníkům umožnit.

Liquid
02-21-2012, 09:37 AM
Dobrý den,

při reinstalaci dedikovaného serveru nemám možnost zvolit souborový systém XFS ve fázi individuálního rozdělení disku. Je nějaká možnost, páka, jak tuto volbu souborového systému přidat?

quick
07-15-2009, 08:45 AM
Citace Původně publikováno Jan Cehák
Když se vám někomu stane, že server přestane pracovat, tak stejně použijete vkvm mód.
Protože:
1) Přes něj lze udělat diagnostiku HW serveru.
2) Jestliže máte na serveru důležitá data, je vkvm jedním z možností jak se velice rychle k datům dostat. (když na něm nemáte důležitá data, můžete server jednoduše přeinstalovat)
3) Chcete-li zjistit kde se stala chyba a opravit ji, můžete to udělat z vkvm.
4) Jestliže se Vám někdo dostane na počítač (hack), ve vkvm můžete změnit rootovské heslo (a potřebujete k tomu jen heslo do Manažeru + funkční e-mail, který má zadaný administrátorský kontakt)

Takže vkvm je opravdu dobrý nástroj na zotavení počítače (něco jako nouzový řežim).

PS: A jestliže jste někdo opravdu profík, můžete si mimo jiné z vkvm módu nainstalovat i tu jinou distribuci
Pravda, to mě nenapadlo :-)
P.s: A až se najde profík kterému se povede přez vkvm nainstalovat Windows, tak určitě uvítám(e) návod, případně další informace.
Dík

Jan Cehák
07-15-2009, 08:42 AM
Když se vám někomu stane, že server přestane pracovat, tak stejně použijete vkvm mód.
Protože:
1) Přes něj lze udělat diagnostiku HW serveru.
2) Jestliže máte na serveru důležitá data, je vkvm jedním z možností jak se velice rychle k datům dostat. (když na něm nemáte důležitá data, můžete server jednoduše přeinstalovat)
3) Chcete-li zjistit kde se stala chyba a opravit ji, můžete to udělat z vkvm.
4) Jestliže se Vám někdo dostane na počítač (hack), ve vkvm můžete změnit rootovské heslo (a potřebujete k tomu jen heslo do Manažeru + funkční e-mail, který má zadaný administrátorský kontakt)

Takže vkvm je opravdu dobrý nástroj na zotavení počítače (něco jako nouzový řežim).

PS: A jestliže jste někdo opravdu profík, můžete si mimo jiné z vkvm módu nainstalovat i tu jinou distribuci

quick
07-14-2009, 07:22 PM
Citace Původně publikováno Jan Cehák
Podrobnější informace o vkvm naleznete zde (zatím v angličtině):
http://prirucky.ovh.cz/RescueMode

Více zatím nemohu poradit.

Jinak netboot funguje, ale vkvm je čistě jen základní "okuchané" jádro, které umožňuje testovat HW, měnit konfigurace souborů, instalaci jiných OS (na toto neposkytujeme podporu), atd.
Abych řekl pravdu po pozorování vrtáka nemám sebemenší chuť to zkoušet.
Spokojím se s VMware.
Možná někdy ...

Jan Cehák
07-14-2009, 09:26 AM
Podrobnější informace o vkvm naleznete zde (zatím v angličtině):
http://prirucky.ovh.cz/RescueMode

Více zatím nemohu poradit.

Jinak netboot funguje, ale vkvm je čistě jen základní "okuchané" jádro, které umožňuje testovat HW, měnit konfigurace souborů, instalaci jiných OS (na toto neposkytujeme podporu), atd.

quick
07-13-2009, 09:05 PM
Tak mě napadlo,
kdybych chtěl zkusit na serveru třeba Windows 2008 RC, člo by to bez použití netbootu?
Ten totiž asi moc nefunguje, jak píše vrtak-cz.
Díky

vrtak-cz
07-13-2009, 08:50 PM
Citace Původně publikováno Jan Cehák
1 - Díky rootovským právům k serveru můžete instalovat na server s OS libovolné aplikace.

2 - Změna OS na jiný, než z naší nabídky:
Provádí se pomocí vkvm (netboot), ale jde o časově náročný proces a zároveň můžete přijít o data na serveru, takže OVH toto nedoporučuje. Jelikož s tím měla společnost v minulosti špatné zkušenosti, tak pro to ani nenabízíme podporu. (Nebyli jsme v tom vyškoleni, takže Vám nemůžeme pomoci...)

Jinými slovy: Lze to provést, ale informace si o tom musíte nalézt sami.
Tak už se s tím vKVM asi 3hod peru... A zatím bez výsledku... :-( .
První na co jsem narazil byl asi limit na velikost pripojeneho ISO souboru 2,8GB to proste nikdy nenacelo cele... :-( Dalsi problem je ze se me nepodarilo na tom rozchodit jiny nez konzolovi zobrazovani. Jakmile totiz skousim spustit uBuntu Desktop 9.04 tak jsem v .... Další věc kterou jsem moc nepochopil je zaškrtávací políčko pro zapnutí podpory 64bit je umístěno vedle volby bootu z HDD ale funguje i u ostatních voleb (ač to vypadá že patří pouze k volbě boot z HDD) prostě pokud vyloženě nemusíte tak buďte rádi že vKVM používat nemusíte! Já to zkoušel protože jsem chtěl zkusit rozchodit uBuntu 9.04 x64 Desktop které v nabídce není. Vzdávám se a třeba jednou bude zase nálada a otestuju to znova... :-)

lubos
07-13-2009, 02:55 PM
Citace Původně publikováno michal
Děkuji za odpověď, ale jste mimo. Příkaz
Kód:
gcc --version
Vám vždy ukáže pouze jednu verzi, a to verzi programu, který spouštíte. Nainstalované verze Vám ukáže například:
Kód:
eix -e gcc
Defaultní verzi Vám to vyhodilo 4.1, což by odpovídalo. V mém případě se na serveru nacházela ještě 4.3, která byla nefunkční (a defaultně nepoužívaná), což jsem zjistil až poté, co mi emerge vymazal tu starou, která se mi jevila jako nepotřebná.
jojo, pravdu máte...

michal
07-13-2009, 01:57 PM
Citace Původně publikováno lubos
nn, je tam jen jedna verze gcc - defaultní:

ns365087 ~ # gcc --version
gcc (GCC) 4.1.2 (Gentoo 4.1.2 p1.1)
Děkuji za odpověď, ale jste mimo. Příkaz
Kód:
gcc --version
Vám vždy ukáže pouze jednu verzi, a to verzi programu, který spouštíte. Nainstalované verze Vám ukáže například:
Kód:
eix -e gcc
Defaultní verzi Vám to vyhodilo 4.1, což by odpovídalo. V mém případě se na serveru nacházela ještě 4.3, která byla nefunkční (a defaultně nepoužívaná), což jsem zjistil až poté, co mi emerge vymazal tu starou, která se mi jevila jako nepotřebná.

Jan Cehák
07-13-2009, 10:43 AM
1 - Díky rootovským právům k serveru můžete instalovat na server s OS libovolné aplikace.

2 - Změna OS na jiný, než z naší nabídky:
Provádí se pomocí vkvm (netboot), ale jde o časově náročný proces a zároveň můžete přijít o data na serveru, takže OVH toto nedoporučuje. Jelikož s tím měla společnost v minulosti špatné zkušenosti, tak pro to ani nenabízíme podporu. (Nebyli jsme v tom vyškoleni, takže Vám nemůžeme pomoci...)

Jinými slovy: Lze to provést, ale informace si o tom musíte nalézt sami.

quick
07-11-2009, 06:16 AM
Citace Původně publikováno Limoto
Nejspíš to bude instalace ala Gentoo
Třeba ano.
Moýná ale mají opravdu nějakou speciální konzoly.
Tuším že to existuje ne i pro dedikované servery ne ?

vrtak-cz
07-11-2009, 12:09 AM
Tak to by mě taky zjímalo...

Limoto
07-10-2009, 10:33 PM
Citace Původně publikováno quick
A jak by taková vlastní instalace probíhala ?
Nejspíš to bude instalace ala Gentoo

quick
07-10-2009, 09:17 PM
Citace Původně publikováno Jan Cehák
V naší nabídce OS, kterou máme k dispozici v Manažeru, pochopitelně chybí řada distribucí. Důvodem je, že se distribuce nejprve testují a až poté se přidávají do nabídky.

Ovšem absence libovolného OS v naší nabídce neznamená, že si ho na server nemůžete nainstalovat. Chcete-li jiný, než námi nabízený (automaticky instalovaný) software na serveru, můžete si ho nainstalovat sám.
A jak by taková vlastní instalace probíhala ?
Nabízíte například něco jako je u XENu "sériová konzole" ?

Jan Cehák
07-10-2009, 03:23 PM
Citace Původně publikováno vrtak-cz
Tak abych přihodil i své... Tak výběr os je pěkný hlavně automatizovaná reinstalace která proběhne do 20min. Ale co bych vytknul je u Debianu + Ubuntu (jiné jsem nezkoušel) upravený kernel (jádro) od OVH a chybějící balíčky v repository k tomu to jádru (např.: linux-headers). Pak mě chybí u uBuntu Desktop 64bitvá verze a novější verze 8.10 + 9.04. VMWare OS (aneb Debian Etch - 4.0 + VMware Server 1.0) Taky mě chybí 64bit varianta a hodil by se i VMware server 2.0. K zahození by nebyla ani připravený os s ISPcp (free varianta plesku). To je co se týká OS asi všechno.
V naší nabídce OS, kterou máme k dispozici v Manažeru, pochopitelně chybí řada distribucí. Důvodem je, že se distribuce nejprve testují a až poté se přidávají do nabídky.

Ovšem absence libovolného OS v naší nabídce neznamená, že si ho na server nemůžete nainstalovat. Chcete-li jiný, než námi nabízený (automaticky instalovaný) software na serveru, můžete si ho nainstalovat sám.

lubos
07-10-2009, 03:17 PM
Citace Původně publikováno michal
Ještě mám takový dojem, že tam byly dvě verze gcc - 4.1 a 4.3, přičemž ta novější byla nefunkční, což ovšem emergu nezabránilo, aby tu starou nabídl k odstranění při upgradu systému. Po mnoha kotrmelcích se mi tam nakonec podařilo dostat vlastní binárky (reinstalovat se mi vážně nechtělo). (Mé USE flagy byly stále stejné, verze gcc 4.3 taky, takže jsem vyloučil možnost, že jsem si tam nefunkčni gcc 4.3 způsobil sám - jediné vysvětlení, že to tam bylo od instalace.)
nn, je tam jen jedna verze gcc - defaultní:

ns365087 ~ # gcc --version
gcc (GCC) 4.1.2 (Gentoo 4.1.2 p1.1)

Limoto
07-10-2009, 02:40 PM
A on snad není?

vrtak-cz
07-10-2009, 02:30 PM
Nadalo mě ještě že hostname u instalovaných OS by mohl být přednastaven stejně jako reverzní záznam v DNS.

vrtak-cz
07-10-2009, 12:16 PM
Tak abych přihodil i své... Tak výběr os je pěkný hlavně automatizovaná reinstalace která proběhne do 20min. Ale co bych vytknul je u Debianu + Ubuntu (jiné jsem nezkoušel) upravený kernel (jádro) od OVH a chybějící balíčky v repository k tomu to jádru (např.: linux-headers). Pak mě chybí u uBuntu Desktop 64bitvá verze a novější verze 8.10 + 9.04. VMWare OS (aneb Debian Etch - 4.0 + VMware Server 1.0) Taky mě chybí 64bit varianta a hodil by se i VMware server 2.0. K zahození by nebyla ani připravený os s ISPcp (free varianta plesku). To je co se týká OS asi všechno.

lubos
07-10-2009, 08:30 AM
Citace Původně publikováno Duke
Výběr OS je opravdu řekl bych dobrý,ale chtěl bych se zeptat jesli se plánuje přidání OpenSolaris?
Ano, plánuje. Konkrétní datum neumím, ale počítám do konce roku. Tohoto... :-)

vrtak-cz
07-09-2009, 07:22 PM
asi nejjednodussi bude: chmod 755 /var/www

ozzy_78
07-09-2009, 05:33 PM
mohl by mi nekdo poradit jak editnout prava k pristupu ke slozce www ?
mam ubuntu desktop 9.04.Diky vsem za pomoc

uz jsem si nastesti poradil

ozzy_78
07-09-2009, 09:13 AM
ja mam take ubuntu destkop se vsemi aktualizacemi takze uz to neni Ubuntu Desktop 8.04 ale je to uz Ubuntu Desktop 9.04 Jaunty a prozatim jsem se s zadnym problemem nesetkal,vse funguje jak,sice probehlo par komplikaci,ktere ovsem byly spis zpusobene mnou nez distribuci.

michal
07-05-2009, 06:14 PM
Já jsem zvolil Gentoo 2008.0. Kromě řečeného (kernel, 64bit) mě velice překvapilo nastavení CHOST na i486, což jsem doteď nepochopil, proč tak bylo, když tento procesor (Intel Celeron D 220) naprosto bez problémů snese i686, ba dokonce to je doporučené bezpečné nastavení: http://en.gentoo-wiki.com/wiki/Safe_..._T20xx.2FT21xx. Druhá věc je pak staré -mtune místo novějšího -march v CFLAGS. Celkově to na mě dělá dojem nedotažené instalace, což je zase v protikladu s OVH overlayem, které jakoby říká, že tady se s Gentoo počítá - no nevím...

Ještě mám takový dojem, že tam byly dvě verze gcc - 4.1 a 4.3, přičemž ta novější byla nefunkční, což ovšem emergu nezabránilo, aby tu starou nabídl k odstranění při upgradu systému. Po mnoha kotrmelcích se mi tam nakonec podařilo dostat vlastní binárky (reinstalovat se mi vážně nechtělo). (Mé USE flagy byly stále stejné, verze gcc 4.3 taky, takže jsem vyloučil možnost, že jsem si tam nefunkčni gcc 4.3 způsobil sám - jediné vysvětlení, že to tam bylo od instalace.)

Jinak jsem spokojený, vše funguje, až na stále neopravený bug s IPv6.

Apple64
07-05-2009, 11:35 AM
Dobrý den,
já jsem se rozhodl pro Ubuntu Desktop 8.04. Myslím si, že je ze včech distribucí nejpřívětivější. Hlavně pro mě, který prakticky Linux neznám. Absolutně neznám příkazy, umím akorát ty základní. Dále bych chtěl vyzdvihnout NX Clienta, bez něj bych byl asi hotový. Musel bych používat Fluxbox a připojovat se přes VNC. Toto řešení se mi moc nezamlouvá. Stačila mi ta operace zprovoznit ftpčko.
Jinak abych se vrátil k tomu Ubuntu, jediný problém, který s ním zatím mám je ten, že jakmile nainstaluju všechny aktualizace, které služba update nabízí, vyžádá si to restart. Ten proběhne bez problému, ale při startu to hází chybu - Unable tu initiaze HAL. Už to psal i jeden další user do jednoho vlákna, že má stejný problém jako já. V tom vlákně by měl být i screenshot.
Asi dvakrát jsem se pokusil reinstalovat systém, ale výsledek byl pokaždé stejný. Jediná možnost je neinstalovat aktualizace, ale celkově jich bylo asi 368 mb, což se mi zrovna nechce moc ingnorovat. Pokud někdo z OVH ví, co s tím nebo někdo z userů, byl bych rád. Jiný problém jsem zatím nezaznamenal.

warnoob
07-04-2009, 02:42 PM
Nejdříve jsem zvolil distribuci Mandriva 2009. Nemám tolik zkušeností s Linuxem a tak jsem Mandrivu zvolil spíše pro lepší user-friendly prostředí. Nicméně než jsem stačil systém nakonfigurovat tak jsem zaznamenal několik problémů se stabilitou a musel jsem 2x dávat tvrdý reset. Rozhodl jsem se tedy distribuci změnit a zvolil jsem tentorkát Debian 5.0 (Lenny) . S tím už nenastaly doposud žádná problémy a systém funguje stabilně.
Když se teď více zajímám o Linux a vše kolem něho tak mě ted spíše zaujal systém Ubuntu, který tu používá asi nejvíc uživatelů a tak ho ještě až bude více častu nainstaluji.
Když jsem přeinstalovával z Mandriva na Debian distribuci tak mě až překvapilo jak rychle a pohodlně se daly systémy přeinstalovat.

Duke
07-04-2009, 02:41 PM
Výběr OS je opravdu řekl bych dobrý,ale chtěl bych se zeptat jesli se plánuje přidání OpenSolaris?

Lecco
07-03-2009, 09:59 PM
Já jsem zvolil Ubuntu Desktop. S Linuxem jsem si asi před pěti roky zkoušel hrát, ale moc z toho nebylo, takže nyní nastal tak trochu šok, co se práce v systému týče. Skoro vše se musí řešit přes příkazovou řádku a hodně musí pomáhat Google. Na druhou stranu vzdálená správa přes NX klient je opravdu super, člověk ani nepozná, že nepracuje na vlastním počítači.

karel
07-03-2009, 09:48 PM
Mám osekaný Debian (Lenny, 64bit), řekl bych standardní instalace (až na OVH kernel, ale nezkoumal jsem, v čem se liší od distribučního). Jediné, co se mi nelíbilo, byl Bind9 , snesl by chroot.

ZeXx86
07-03-2009, 11:31 AM
Používám Gentoo Linux 2008 32bit, funguje bez nejmenších problémů. Pouze mne zaskočila maličkost, že ač je IPv6 konektivita nabízená, kernel systému tuto technologii nepodporuje (není tak nastaven). K dispozici je jádro i s podporou pomocí netboot, ale to mi nepříjde tak komfortní. Proto jsem si nainstaloval akorát vlastní jádro (balík gentoo-sources). Ten kdo by ipv6 používat nechtěl by ho zřejmě nepoužil. Takže si myslím, že by tam ta podpora včetně nastavené adresy být mohla už v základní instalaci. Potom už bych jen přivítal Gentoo 2008 64bit, tahle distribuce je jako jedna z mála naprosto bezproblémová na x86_64. Vše ostatní mi vyhovuje

lubos
07-03-2009, 09:38 AM
Jaký používáte OS na svém serveru od OVH? Spokojenost? Jak si stojíte? - Odpovědi na tyto a podobné otázky posílejte sem.