OVH Community, your new community space.

Dodávky serverů v roce 2009 2010


oles@ovh.net
12-20-2009, 06:40 PM
Dobrý den,

Od chvile, co jsme zavedli instalační poplatky začínáme konečně vidět světlo na konci tunelu v dodávkách serverů do jedné hodiny. Přesto, že 92% objednávek jsou vyřízené do hodiny, jsme pravidelně měli od záři 2009 zpoždění v dodávání serverů.

Nyní nám ještě zbývá 50 serverů k dodání se zpožděním. I přesto, že servery dodáváme denně se stále potýkáme s 30ti-70ti servery, které dodáváme se zpožděním. Jedná se pouze o několik referencí, ale je to stále tady…

Proč k tomu došlo? Myslíme, že je to kvůli krizi, která negativně ovlivnila výrobce součástek. Zdálo se nám, že produkce v celém světě byla dělána, podle toho, kolik se vyrobilo v nejslabšim měsíci. Manažeři předpověděli, že prodej bude hodně slabý. Tímto způsobem továrny nemohli produkovat na 100% a mít větší zisk. Je to, jakoby si kapitalismus řekl, že investovat je příliš riskantní, i přesto, že úroky nikdy nebyly tak nizké.

Mnoho výrobců preferovalo nárůst před ziskem, ale hlavně prodávat součástky ihned bez zásob na skladu, namísto riskování.
Tohle už jsem viděl a to během mého dětství v komunismu.

"Dobrý den, rád bych jednu bagetu.
Nemáme.
Tak chleba.
Taky nemáme. Tak co máte ?
Mě…"
Polský vtip.. no pojďme dál..

To je důvod nedostatku součástek na trhu. Musíme objednávat někdy i 3-6 měsíců předem.
To nám komplikuje naši organizaci a už nejsme tak přizpůsobivý a hlavně bylo velmi těžké vyrobit tolik serverů. Zkoušeli jsme to mnoha různýmy způsoby, zkoušeli jsme i nátlak, zaručili jsme se ke konkrétnímu množství objednávek, platili předem..a to objednávám to nejlepší…dělali jsme, co jsme mohli i přes nadávání klientů jsme vydřželi. "Mám rád krizi.com…"

Zároveň tato krize posunula potřeby klientů..Klient, který dříve hledal levný server už nyní nemůže koupit žádný. Tento klient hledá řešení zdarma. A podniky, které až do teď nechtěli nabízet pronájem (a hledali řešení jen přes rack, server výrobců, opravdový, velké a dlouhé investice) se staly klienty velkých serverů. Důsledkem je, že vyrábíme mnoho velkých serverů a malé servery už nikdo nechce. Proto jsme zavedli instalační poplatky, které se nám již po prvím měsíci osvědčily.

Jak to bude v 2010? Ještě nevíme, jak to bude s dodávkami součástek v 2010. Vypadá to, že to nebude o moc lepší, takže budeme dál dělat zázraky, abychom měli dostatek ( i k telefonům VoIP jsme museli koupit zasoby součástek na 12 měsíců dopředu).

Víme, že do září 2010 máme pouze datacentrum RBX3, které můžeme naplnit servery (mezi 20000-30000 serverů, vše záleží na typu, 20000 EG/MG nebo 30000 SP) na 8 měsíců.

To znamená 25000-3750 měsíčně. S instalačnímy poplatky jsme z 5300 serverů dodaných v listopadu dosáhli 4100-4400 v prosinci…Máme tedy pár měsíců, abychom našli řešení, abychom mohli do RBX3 umístit vic, než 35000 serverů.

OVH hostuje dohromady 70000 serverů a to znamená, že bychom museli zvládnout 50ti procentní narůst za 8 měsíců. Mluvíme o neuvěřitelných číslech, která nás nutí řídit OVH jako Formuli 1, která jede 400km/hod. v horách na ledě.

Zatím si myslíme, že tuto výzvu, kterou nám rok 2010 chystá zvládneme úspěšně.
Ale prosím Vás, pokud chcete koupit server, myslete na objednávku pár dní předem.

Za pár dní začneme s vRackem (virtuální rack) s přímou objednávkou. Je to system, který umožňuje vytvořit cluster s několika patry serverů (WEB, SQL, STORAGE, BACKUP) s load balancing, firewally, SAN/NAS storage atd. Důsledek: 1 objednávka, 3 kliky a to až do 120ti serverů, které budou dodány a předkonfigurovány v vRacku během jedné hodiny pro jednoho klienta…

…to bude zábava v 2010…jen aby to trvalo! Tohle máme rádi..


S pozdravem
Octave

pro bláznivé potřeby: oles@ovh.net