OVH Community, your new community space.

Cloud Computing J X


oles@ovh.net
05-12-2010, 10:02 AM
Dobrý den,

práce na Cloud Computing pokračují dobře a brzy spustíme nabídky. Infrastruktura v gama také funguje dobře. Máme zapojeno více než 6 000 Cloudů, což je pravděpodobně největší infrastruktura v současné Francii. V gama testování. A s limitem 5 Cloudů na zákazníka. To slibujeme ke startu. A dokazuje to opravdovou poptávku po Cloudu, jakožto po "inteligentní infrastruktuře".

Co nám zbývá dokončit před spuštěním objednávek? Fakturace... ano, ano... je to marginální, ale nezbytné. Adminové právě dokončují systém, který dovolí zobrazovat grafy využití v reálném čase... CPU v reálném čase, použití RAM v reálném čase, I/O disků, obsazení diskového prostoru a přenosové pásmo. Tyto informace půjdou přímo z naší infrastruktury a tak ukáží reálnou spotřebu hardwarových prostředků Vaším Cloudem. Nikoliv to, co by nám řekl Váš Linux nebo Windows. Stejně tak, pokud Váš Linux řekne, že spotřebovává 200 MB RAM a přitom nic nedělá, tedy v realitě žádnou paměť nespotřebovává, tak Vás to nebude nic stát. Příští týden by to mělo být hotové. Odtud již definivně připravíme fakturaci a obchodní modely Cloudu. Co se týče zbytku... je to srozumitelné a prodejné, ale také udržované v čase. To znamená, že máme kapacitu na další investice do Cloudu, abychom byly stále schopni zajistit kvalitu služeb, kterou očekáváte.

Paralelně k tomu pokračují vývojové skupiny v práci na Cloud Manažeru (bude to budoucí Manažer v5), aby šlo přidávat služby a možnosti, které nás napadne přidat. Mezi ně patří řízení klastrů a infrastruktury v rámci Cloudu: 1 klik a vytvořím infrastrukturu 5 Cloudů s redundancí, které budou předkonfigurovány pro umístění jednoho projektu. 1 klik a zduplikuji Cloud WEB -- zdvojnásobím kapacitu využití.

Toto je jen pár věcí, které naprogramujeme do Cloud Computingu u OVH. Cílem je poskytnout inteligentní infrastrukturu, která se bude adaptovat na a podle dostupných zdrojů za účelem katování kostů. Ovšem také za účelem jednodušší údržby a možnosti nabídnout komplexní infrastrukturu. Méně než 1 000 zákazníků u OVH již něco takového má (klastrová řešení s automatickým rozdělováním zátěže). Díky Cloudu doufáme, že Vám nabídneme inteligentní řešení, které bude rozhodovat za Vás a denně bude pomáhat (společně s našimi admin/dev týmy) se špinavou prací. Zjednodušeně řečeno, místo 1 dedikovaného serveru budete spouštět klastr v Cloudu. Za stejně rozumnou cenu získáte přidanou hodnotu: redundanci, vysokou disponibilitu a možnost navyšování zdrojů klastru během několika sekund a to skoro do nekonečna.

Zde jsou některé strategie, které jsme vybrali pro změnu výkonu infrastruktury:
- změna počtu Cloudů v klastru, tedy přechod z 5 na 7, potom ze 3 na 10 a v noci na 2. Dokonalé pro infrastruktury typu WEB, kterou lze jednoduše paralelizovat.
- změna výkonu každého Cloudu, tedy přechod od 1 jádra po 4 jádra, pak na 2, pak na 3 a v noci na 1. Ideální pro infrastruktury zaměřené na databáze (SQL).
- použití Cloudu se 48 jádry (nebo více, proč by to jinak bylo "neomezené") a potom spočítat reálné vytížení infrastruktury. Ideální pro zátěžové testy, měření spotřeby apod.

Také přemýšlíme o nabídce v "základní kvalitě", která nebude drahá, ale nenabídne stejné záruky, které lze čekat u OVH Cloudu. Tato nabídka bude nabízena pod názvem "Cloud Kimsufi".

Sečteno a podtrženo, náš Cloud bude nabízet 3 strategie, 2 značky a 1 nabídku PCC, čili Private Cloud Computing, která nabídne vytvořit a spravovat vlastní obláček Na této nabídce se již pracuje, momentálně zjednodušujeme použití. PCC je zde pro získání přístupu k infrastrukturnímu HW, který OVH používá pro Cloud, ale bez nároků na HW. Všechno lze řídit přes webové rozhraní a můžete se sami rozhodnout, kolik Cloudů spustíte na každém HW, kdy překlopit Cloud na HW jiného, přidat HW... a třeba ten Cloud přeprodávat. Proč nekonkurovat OVH nebo nenabízet něco, co my nenabízíme? Také je to řešení vhodné pro společnosti, které chtějí outsourcovat infrastrukturu a spravovat si vše přes VPN (úrovně 2 a 3).

Myslím, že náš přístup je nyní kompletně popsán a že bere v úvahu všechny eventuality, které u Cloudu mohou nastat. Pokud bylo na něco zapomenuto... znáte můj e-mail: oles@ovh.net

X se pohybuje mezi 2 a 3 týdny (cca)


S pozdravem

Octave