OVH Community, your new community space.

Další vývoj v případu WikiLeaks


oles@ovh.net
12-08-2010, 03:06 PM
Bonjour,
Comme promis, voici les ordonnances exactes signées de main de
magistrats avec les textes exacts que nous avons reçu hier
soir (lille) et ce matin (paris) par rapport aux requętes que
nous avons fait lundi.

http://demo.ovh.net/download/7e16478...ance_paris.pdf
http://demo.ovh.net/download/7e16478...ce_lille_2.pdf

Amicalement
Octave


oles@ovh.net
12-06-2010, 06:36 PM
Dobrý den,

jak možná víte, jeden z našich zákazníků po objednání našeho dedikovaného serveru pronajal místo webu WikiLeaks, který vzbuzuje mnoho otázek ohledně své legality na území Francie.

OVH není ani hostitelem, ani vydavatelem WikiLeaks.
OVH není ani pro, ani proti WikiLeaks.

OVH je smluvně odpovědné za poskytnutí technické podpory provozu serverů, tedy za zajištění hardware serveru, poskytnutí elektřiny, chlazení, budovy, ve které bude server sídlit a připojení do Internetu. A také zajištění dostupnosti 24/7, dozoru a servisního zásahu do 1 hodiny.

Politický svět ukázal na OVH jako na toho, kdo je zodpovědný za hosting webu WikiLeaks. Za běžných okolností dle zákona LCEN rozlišujeme čistě nezákonný obsah a vše má právní rámec. Každý den dostáváme 3 až 5 hlášení o závadném obsahu (rasismus, xenofobie) na některém z 6 500 000 webů, které hostujeme, která posíláme administrátorům patřičných webů. Tedy poskytovatel prostoru dostává hlášení, že obsah je nelegální a požaduje po vydavateli odstranění. 99 % hlášení je vyřízeno během několika hodin a vše funguje jak má. Máme zákazníky po celé Evropě a respektujeme národní právní podmínky.

Co se týče WikiLeaks, k dnešnímu dni jsme neobdrželi jediné hlášení o závadnosti, které bychom museli posílat našemu zákazníkovi. Je možné, že ten dostal takovou výzvu napřímo. Toho my ale nevíme. V každém případě, OVH žádnou takovou informaci nemá.

V kontextu proběhlých obvinění a delikátní pozice, ve které se OVH nachází, jsme se rozhodli požádat o radu právníky a zjistit, zda předmětný web nebo jeho části jsou zjevně nezákonné. Za tímto účelem jsme se rozhodli využít možnosti požádat o názor přímo soudce, rychle a bez zdržování. Nevyužili jsme předběžného opatření, protože to vyžaduje, aby jedna strana sporu byla obviněna druhou. Proto jsou pouze protichůdné debaty a soudce může rozhodnout. Jelikož OVH není ani pro ani proti těmto stránkám, neobeslali jsme našeho zákazníka.

V pátek v 16 hodin jsme si vyžádali rychlou odpověď z TGI (Tribunal de grande instance - soud nejvyšší instance; vyšší soud) v Lille. Ta byla odmítnuta z následujících důvodů: "Požadavek odmítnut. Společnost OVH neprokázala nutnost toho, aby získala právní autorizaci k pozastavení činnosti hostingu u (daného) webu". Je tomu tak proto, že jsme na příravu měli pouze jednu hodinu. Proto jsme provedli určitá zjednodušení (například jsme uvedli, že jsme přímo webhoster webu, což sice není pravda, ale bylo to třeba dokončit již v pátek). Soudce rozhodl v 17.30 - viz http://demo.ovh.net/download/7a0c424...ks_lille_1.pdf.

Ve finále tedy naši právníci pracovali celý víkend, aby připravili kompletní požadavek se všemi náležitostmi. Tento byl předán dnes a to jak soudci v TGI Lille, tak soudci v Paříži. Soudce v Lille potvrdil své páteční rozhodnutí, ale zatím nemáme v ruce daný dokument. Bude k dispozici zítra a my vám dáme vědět.

Soudce v Paříži zmínil komplexnost kauzy a vyžádal si, aby byl dotaz vznesen na místopředsedu TGI v Paříži. Udělali jsme to. Byl toho názoru, že náš požadavek by měl být zamítnut, ale vyžádal si názor předsedy TGI v Paříži, který byl jiného názoru a celé to předal prvnímu soudci, který to ale odmíntnul s tím, že by se k tomu měla udělat oponentura. Zatím k tomu nemáme písemné materiály, ale zveřejníme je co nejdříve.

Zde jsou naše dotazy:
http://demo.ovh.net/download/7a0c424...ks_lille_2.pdf
http://demo.ovh.net/download/7a0c424...eaks_paris.pdf

Celé se to vyvíjí přesně podle našich předpokladů...

V současnosti lze predikovat několik scénářů:

- ve shodě se zákonem LCEN je třeba "někoho", kdo oznámí a právně doloží nelegální obsah poskytovateli, který tento bude muset stáhnout

- nebo je třeba, aby "někdo" přiměl k soudnímu řízení našeho klienta (hostitel a zákazník nakonec pošlou před soud správce webu/editora). Pak může proběhnout řízení a soudce může rozhodnout.

- něbo "někdo" po jednání se soudcem požádá o cenzuru webu na francouzském území. To je opravdu výjimečný postup. K dispozici je
precedens v historii justice s případem, který se týkal webu "Aaargh". Tento postup začíná být používán na herních webech.


Na úrovni OVH, tedy technického správce, předpokládáme, že se udělá maximum pro vysvětlení právní situace webu vzhledem k OVH. V každém případě se snažíme být co nejtransparentnější.

OVH vykoná všechna soudní rozhodnutí, která budou vydána.

Pro novináře: je nám líto, že nemůžeme přímo odpovídat na všechny Vaše otázky. Tato kauza, které ohromila Spojené státy, ohromila také nás. Musíme komunikovat funkčním způsobem a kontrolovat každé naše slovo. Jednoho dne možná dozraje doba k tomu, že se budeme moci vyjádřit emocionálněji než nyní, kdy to prostě nejde.


S pozdravem

Octave


Pro lepší pochopení: co je OVH?

OVH, se svými 85 000 dedikovanými servery, je n°1 v Evropě v pronajímání dedikovaných serverů. OVH je také číslo 2 v Evropě a číslo 6 na světě v počtu hostovaných webů. OVH je také telefonní operátor se 30 000 linkami jen ve Francii. OVH je původně francouzská firma, ale nyní má již 15 poboček, z toho 12 v Evropě. 350 lidí pracuje 24/7 ke spokojenosti 400 000 přímých a 1 500 000 nepřímých zákazníků. Základním kapitálem společnosti je rodina, jde o rodinnou firmu.